Dobrej komunikacji w święta! Jak to zrobić? (2/3)

wpis w: Blog | 0

2/3: Jak „obdarować” dobrym słowem, aby było to dobrze przyjęte. W naszej kulturze dużo jest zwracania uwagi na niedoskonałości, świąteczne „oo pajęczyna” (real case z wczorajszej sesji z klientką). Okazywania niezadowolenia „szkoda że nie ma śledzia w śmietanie” itd. Nazbyt mało natomiast DOCENIENIA.
Dajmy w Święta prezent bliskim właśnie w postaci dobrego słowa. Okazuje się, że dobre relacje charakteryzuje ilość ciepłych słów wypowiadanych każdego dnia, nie trzeba wiele wystarczą dosłownie 3 zdania. Znaczenie ma też forma wypowiadanych słów. Warto ją uwzględnić, nie tylko dla lepszego efektu, bo okazuje się że nawet docenienie powiedziane niewłaściwie może zostać nie od końca dobrze odebrane, bo obdarowany nie poczuje się deoceniony, a przecież o to uczucie nam chodzi!

Jak więc doceniać? Opisywanie (z uwzględnieniem szczegółów) swoich doświadczeń z własnej perspektywy, jest dużo lepsze w odbiorze niż ocena.

Zamiast „pyszne uszka” (ocena) -> Jem te uszka i ich smak całkowicie mnie zachwyca, mają idealne dla mnie proporcje grzybów, dodatków i przypraw.
Zamiast, „ale tu ładnie” (ocena stołu na przykład) -> Ile tu lampek, roślinek, ozdób, serwetki pod kolor stroika (itd.), czuje się iście królewsko przyjęty.
Zdarzyć się może, że taki opis spotka się z odpowiedzią „eee tam, stare ozdoby /uszka mogłby być bardziej słone” itp.)
Kontynuuj wówczas docenienie zaczynając od słów: „Nie jesteś zachwycona tymi ozdobami, uważasz że uszka nie są doskonałe. (z serdecznym uśmiechem) Ja się czuje królewsko podjęta przy stole / mnie uszka całkowicie zachwycają”

Zauważ że wówczas nie stajemy w kontrze ocena do oceny, i docenienie może ogrzać serduszko naszego bliskiego
Forma jest ważna, natomiast ważna jest też ilość, pamiętaj

Powodzenia

 

PS: Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, to mam dla Ciebie superową wiadomość. Zapraszam Cię do pobrania mojego darmowego e-booka, po przeczytaniu którego zrozumiesz, jak rozmawiać z ludźmi, aby to było skuteczniejsze a oni bardziej zaangażowani. Opłacało się czytać PS? 🙂 Kliknij w link aby pobrać książkę -> (Kliknij tutaj!) Odbierz Twój darmowy poradnik teraz!

 
Blog – więcej tekstów


Małgorzata Pękalska - Progress Institute

 

 

Małgorzata Pękalska
dyrektor merytoryczna

PROGRESS INSTITUTE