Dobrej komunikacji w święta! Jak to zrobić? (1/3)

wpis w: Blog | 0

 

Mam dla Was kilka praktycznych wskazówek z zakresu komunikacji, które szczególnie często przekazuję klientom w kontekście spotkań rodzinnych. Będą to 3 posty, na temat:


1. Co powiedzieć kiedy ktoś „wyciąga” nieprzyjemny temat (poniżej)
2. Jak „obdarować” dobrym słowem, aby było to dobrze przyjęte
3. Co powiedzieć kiedy przy stole siadają skłócone osoby, aby na wstępie polepszyć atmosferę.
Święta to czas magiczny, radosny a też wg badań (i obserwacji;) czas stresujący. Czas nerwowego dokańczania zadań, wybierania oby właściwych prezentów, czas spotkań z rodziną… a bywa przecież tak, że jesteśmy z jej członkami w różnych relacjach. Wujek, tata czy inni bliscy „obdarowują” nas niepożądanymi komentarzami na różne delikatne albo drażliwe tematy. W powietrzu wiszą niedokończone nieporozumienia, itd. Pomyślałam, że napiszę Wam kilka wskazówek, które szczególnie często przekazuję klientom właśnie w kontekście spotkań rodzinnych. Będą to 3 posty, na temat: 1. co powiedzieć kiedy ktoś „wyciąga” nieprzyjemny temat, 2.jak „obdarować” dobrym słowem, aby było to dobrze przyjęte, 3. co powiedzieć kiedy przy stole siadają skłócone osoby, aby na wstępie polepszyć atmosferę.

Dziś 1: – Co powiedzieć kiedy ktoś „wyciąga” nieprzyjemny temat
Kiedy ktoś nieprzyjemnie komentuje Twoją sytuację czy decyzję, ważne jest aby przestał to robić, oraz aby nie poczuł się gorzej z tym że zawracasz mu uwagę. Zgodzisz się? Chodzi nam przecież o dobrą atmosferę
-> powiedz: „Rozumiem, że się o mnie troszczysz, że chcesz dobrze, doceniam to. Podjęłam/podjąłem taką a taką decyzję, znam jej konsekwencje/ryzyka (czy cokolwiek o czym mówił przedmówca), a wracanie teraz do tego tematu powoduje, że jest mi smutno/czuje się źle/denerwuję się.”
I zapytaj jego/ją „jak smakowała ryba po grecku”. Jeśli ją właśnie skończył/a jeść. Taki mały trik na odwrócenie uwagi na koniec.

Unikaj natomiast “gry w TAK-ALE”:
Polega ona na rozmowie w stylu: „Wiem, że chcesz dla mnie dobrze, ale nie rozumiesz tego czy tamtego”. Słowo ALE w odbiorze rozmówcy kasuje poprzednią cześć zdanie, czyli człowiek słyszy tylko „nie rozumiesz tego czy tamtego” i zaczyna się złościć, bo oczywiście w jego głowie rozumie doskonale. Taka reakcja łatwo prowadzi do sprzeczki a tego na spotkaniach świątecznych sobie nie życzymy

Powodzenia

 

PS: Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, to mam dla Ciebie superową wiadomość. Zapraszam Cię do pobrania mojego darmowego e-booka, po przeczytaniu którego zrozumiesz, jak rozmawiać z ludźmi, aby to było skuteczniejsze a oni bardziej zaangażowani. Opłacało się czytać PS? 🙂 Kliknij w link aby pobrać książkę -> (Kliknij tutaj!) Odbierz Twój darmowy poradnik teraz!

 
Blog – więcej tekstów


Małgorzata Pękalska - Progress Institute

 

 

Małgorzata Pękalska
dyrektor merytoryczna

PROGRESS INSTITUTE